התאמת מולטיפוקל

עדשת מולטיפוקל היא עדשה בעלת כמה מוקדי ראייה, הכוללים אזור למרחק בחלקה העליון, אזור לקריאה בחלקה התחתון ואזור למרחק ביניים הממוקם ביניהם. בין אזורי המוקד השונים יש מעברים הדרגתיים אשר מאפשרים מעבר חלק והרמוני בהתמקדות בעצמים במרחקים שונים. בניגוד לעדשות הביפוקל – שבהן רק שני אזורי ראייה, למרחק ולקריאה, והמעבר ביניהם חד ומאופיין בקו הפרדה בולט על גבי העדשה – עדשות המולטיפוקל מאופיינות במראה אסתטי והומוגני. בצדי העדשה עלולים להיות עיוותים והפרעות שונות אך הם מופיעים פחות בעדשות המולטיפוקל האיכותיות. בעדשות המולטיפוקל הראשונות מרכיבי המשקפיים נאלצו להסתגל למבנה העדשה ולאופייה, אך בעקבות התפתחות הטכנולוגיה והעלייה ברמת הפיתוח, העדשות המשווקות כיום מותאמות אישית, קלות ונוחות יותר להסתגלות. מומלץ לרכוש עדשות מולטיפוקל מיצרן ידוע ומוכר אשר מתבסס על מערכת של מחקר ופיתוח רבת-ניסיון ושנים המבטיחה איכות מוצר גבוהה, אחריות והסתגלות מהירה. חשוב לציין, שאנו עובדים עם עדשות המשקפיים המובילות בעולם.

הצלחה עם עדשות מולטיפוקל

גורמים אחדים הם סוד ההצלחה להתאמה טובה. הבדיקה צריכה להיות מדויקת ולהיעשות על ידי אופטומטריסט מוסמך הנותן אחריות מלאה לבדיקתו. יש להתאים את העדשות לצרכים האישיים, לעיסוק המקצועי ולהתנהגותו והתנהלותו היומיומית של המטופל. אדם שמבלה שעות רבות במשרד מול מחשב יידרש לעדשות שונות מאשר אדם המשקיע את רוב זמנו בתנועה או שסוג עיסוקו המקצועי הוא מחוץ למשרד.

המסגרת שנבחרה צריכה להתאים מבחינת גודל השטח המיועד לקריאה, למרחק ולאזור ביניים. על המסגרת יסומן מיקום העין ביחס למסגרת. חשוב להקפיד שמדידה זו תהיה כאשר המסגרת מונחת בצורה נוחה והראש בתנוחה טבעית. אם מדידה זו אינה מבוצעת בצורה מדויקת סיכויי ההסתגלות לעדשות יופחתו משמעותית, גם אם העדשות יוצרו בטכנולוגיה המתקדמת ביותר. חשוב שהמסגרת תהיה נוחה ותונח באופן יציב על האף, ללא הפרעה או תחושת אי-נוחות. כמו כן, חשוב שהזרועות לא יפעילו לחץ או יגרמו לתחושה לא טובה באזור האוזניים. על מסגרת של משקפי מולטיפוקל להיות קרובה ככל הניתן לעיניים, כך שמרחק העדשה מהעין יהיה מינימלי תוך הבטחה שהריסים אינם נוגעים בעדשה. מיקום העדשות קרוב לעיניים מגביר את נוחות השימוש ומגדיל את הסיכויים להסתגלות מהירה, שכן שדה הראייה לכל טווח קטן יחסית ופועל על פי עקרון "חור המנעול" – ככל שנתקרב יותר לחור המנעול כך יגדל שדה הראייה.

רצוי שהעדשות תהיינה באיכות גבוהה ומחברה ידועה ובעלות מינימום הפרעות ועיוותים. עדשות בטכנולוגיית ליטוש אחורי ממוחשבת הן בעלות ערכים אופטיים מדויקים יותר, אם יוצרו על ידי יצרן מומחה. עבור אלו אשר להם זו לא הפעם הראשונה, רצוי שמבנה העדשות הבנוי מאורך המעבר בין אזור המבט לרחוק ולקרוב (אורך התעלה המדורגת) יותאם בדומה לעדשות שהיו בשימוש עד עתה. יש לציין איזו מסגרת הייתה בשימוש ואם העדשה הייתה בעלת מעבר קצר או ארוך. יש להשתדל לקבל עדשה בעלת אותו אורך מעבר. יש לציין מהו סגנון הישיבה ואופן החזקת הספר בקריאה (גבוה או נמוך), ובהתאם תיבחר העדשה המותאמת. בנוסף על כך, כיום ניתן להתאים עדשות מולטיפוקל מתקדמות אשר פותחו במיוחד עבור מרשמים גבוהים המשלבים מראה אסתטי ונוחות משקל.

העדשות מותאמות אישית לצרכים האופטיים והמקצועיים לבעלי קוצר ורוחק ראייה גבוהים במיוחד, והן משלבות נוחות הרכבה מרבית. כמו כן, עדשות מולטיפוקל אשר פותחו במיוחד להרכבה בזמן פעילות ספורטיבית דינמית מאפשרות תיקון ראייה אופטימלי לפעילות אינטנסיבית וכמו כן למסגרות ספורטיביות בעלות עדשות קמורות.

בכל המקרים המטופל צריך לשתף פעולה ולהיות בעל מוטיבציית הסתגלות גבוהה.

עוד בנושא
עדשות מגע לילדים
עדשות מגע לילדים

התאמת עדשות מגע לילדים יכולה לסייע לילדים להעלות את הביטחון העצמי, במיוחד עבור ילדים שצריכים להרכיב משקפיים באופן יום יומי. טיפול נכון בעדשות מגע מאפשר

קרא עוד »
התאמת מולטיפוקל

עדשת מולטיפוקל היא עדשה בעלת כמה מוקדי ראייה, הכוללים אזור למרחק בחלקה העליון, אזור לקריאה בחלקה התחתון ואזור למרחק ביניים הממוקם ביניהם. בין אזורי המוקד

קרא עוד »
דילוג לתוכן